Specifications
| External dimensions | 400 × 450 × 400 mm |
| Internal dimensions | 260 × 300 × 205 mm |
| Door open width | |
| Door open depth | Allow 55 mm projection |
| Weight | |
| Capacity | |
| Internal Fittings | Adjustable shelving |
| Paint finish | Durable powder-coated finish |
| Locking points | 32 mm steel locking bolts |
| Lock options | Digital |
| Bolt down provisions | 2 bolt holes |
| Fire Rating | 90 minutes |
| Cash Rating | Approx. $120,000 |
Depth dimensions DO NOT include lock, handle and hinges. Please confirm additional dimension with retailer prior to purchase.
5 Year warranty on safe, 12 month warranty on locks (excluding travel)
Main Features
- 90-Minute Fire Protection
- Digital SecuRam Lock System
- Anti-Drill & Glass Re-Locker Protection
- Heavy-Duty Steel Construction
watch commercial safe
Superior Quality
Crafted with precision for dependable, long-lasting performance.
5-Year Warranty
Guaranteed protection for lasting performance and peace of mind. T&C Applies.
Australian owned
& operated company
& operated company
Locally owned, delivering trusted service nationwide.



Reviews
There are no reviews yet.