Specifications
| External dimensions | 1670 × 760 × 550 mm |
| Internal dimensions | |
| Door open width | |
| Door open depth | |
| Weight | 565 kg |
| Capacity | |
| Internal Fittings | 10 adjustable shelves |
| Paint finish | Durable powder-coated finish |
| Locking points | 32 mm locking bolts |
| Lock options | Digital, Key, Dial combination |
| Bolt down provisions | 4 × 16 mm |
| Fire Rating | |
| Cash Rating | $20,000 |
Depth dimensions DO NOT include lock, handle and hinges. Please confirm additional dimension with retailer prior to purchase.
5 Year warranty on safe, 12 month warranty on locks (excluding travel)
Main Features
- Solid Steel Door Construction
- Fire Protection Built-In
- Re-Locking Security System
- Peace of Mind Warranty
Drug Safe DS Series
Superior Quality
Crafted with precision for dependable, long-lasting performance.
5-Year Warranty
Guaranteed protection for lasting performance and peace of mind. T&C Applies.
Australian owned
& operated company
& operated company
Locally owned, delivering trusted service nationwide.








Reviews
There are no reviews yet.