Specifications
| External dimensions | 402 x 375 x 370 mm |
| Internal dimensions | |
| Door open width | |
| Door open depth | |
| Weight | 65 kg |
| Capacity | Suitable for cash deposits and daily takings |
| Internal Fittings | Dust cover lid – flush fit to form part of floor surface |
| Paint finish | Resilient powder coated paint finish |
| Locking points | Heavy duty solid steel 32 mm locking bolts |
| Lock options | Digital |
| Bolt down provisions | Designed for installation into concrete slab |
| Fire Rating | |
| Cash Rating | Approx. $125,000 |
Depth dimensions DO NOT include lock, handle and hinges. Please confirm additional dimension with retailer prior to purchase.
5 Year warranty on safe, 12 month warranty on locks (excluding travel)
Main Features
- TDR Torch & Drill Resistant Door
- Heavy-Duty Steel Construction
- Anti-Drill & Glass Re-Locker Protection
- 32mm Solid Steel Locking Bolts
- Multiple Lock Options Available
Superior Quality
Crafted with precision for dependable, long-lasting performance.
5-Year Warranty
Guaranteed protection for lasting performance and peace of mind. T&C Applies.
Australian owned
& operated company
& operated company
Locally owned, delivering trusted service nationwide.






Reviews
There are no reviews yet.