Specifications
| External dimensions | 630 × 520 × 260 mm |
| Internal dimensions | |
| Door open width | |
| Door open depth | Allow 55 mm projection for handle on depth measurement |
| Weight | 44 kg |
| Capacity | Suitable for secure key storage |
| Internal Fittings | 2 removable sleeves for customisable key storage |
| Paint finish | Durable powder-coated finish |
| Locking points | 3-way locking bolts |
| Lock options | Digital & Key |
| Bolt down provisions | 4 × 16 mm recessed holes |
| Fire Rating | |
| Cash Rating | Approx. $12,000 |
Depth dimensions DO NOT include lock, handle and hinges. Please confirm additional dimension with retailer prior to purchase.
5 Year warranty on safe, 12 month warranty on locks (excluding travel)
Main Features
- Heavy-Duty Steel Construction
- Quick Deposit Drop Slot System
- Anti-Fishing Security Protection
- Multiple Locking Options Available
Superior Quality
Crafted with precision for dependable, long-lasting performance.
5-Year Warranty
Guaranteed protection for lasting performance and peace of mind. T&C Applies.
Australian owned
& operated company
& operated company
Locally owned, delivering trusted service nationwide.


Reviews
There are no reviews yet.