Specifications
| External dimensions | 800 × 560 × 475 mm |
| Internal dimensions | 660 × 410 × 280 mm |
| Door open width | |
| Door open depth | |
| Weight | 216 kg |
| Capacity | |
| Internal Fittings | Integrated watch winders (3 units) |
| Paint finish | Premium modern finish |
| Locking points | Reinforced locking bolts |
| Lock options | Digital |
| Bolt down provisions | Suitable for secure floor installation |
| Fire Rating | 60 minutes |
| Cash Rating | Approx. $120,000 |
Depth dimensions DO NOT include lock, handle and hinges. Please confirm additional dimension with retailer prior to purchase.
5 Year warranty on safe, 12 month warranty on locks (excluding travel)
Main Features
- Built-in Watch Winders
- High-Security Steel Build
- 60-Minute Fire Protection
- Digital Lock System
- Peace of Mind Warranty
Stronghold Watch Winder Safe WLS3 Resources
Watch Winder Safe
Superior Quality
Crafted with precision for dependable, long-lasting performance.
5-Year Warranty
Guaranteed protection for lasting performance and peace of mind. T&C Applies.
Australian owned
& operated company
& operated company
Locally owned, delivering trusted service nationwide.





Reviews
There are no reviews yet.